Sokat halljuk, hogy az inzulinrezisztencia étrendi, életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető, de mégis mit lehet enni inzulinrezisztencia esetén? Jó hír, hogy nem kell éhezni és nem kell attól tartani, hogy a kedvenc alapanyagainkról le kell majd mondani! Az inzulinrezisztencia diéta irányelveit betartva a mindennapokban is fenntartható, sőt szerethető étrend alakítható ki, ízletes, változatos, színes ételekkel, új ízekkel.
Az IR diéta segítségével tudjuk az inzulinszintet és a vércukorszintet stabilizálni, a szervezetünk anyagcsere folyamatait javítani, ezáltal megelőzni, hogy a kezeletlen inzulinrezisztencia cukorbetegséghez vagy más szövődményekhez vezessen!
Mi az inzulinrezisztencia?
Ahhoz, hogy megértsük miért is azok az IR diéta alapelvei, amik, tudni kell mi az inzulinrezisztencia! Sokan azt gondolják tévesen, a cukorbetegség inzulinrezisztencia nem különbözik. Ez nem így van.
Az inzulinrezisztencia és cukorbetegség nem ugyanaz a betegség! Tény, hogy az inzulinrezisztencia hosszútávon cukorbetegség kialakulásához is vezethet, de van lényeges különbség a két betegség között. Mégpedig az, hogy IR esetén a szervezet termel inzulint. A probléma azzal van, hogy a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, ami a vércukor szabályozásáért felelős hormon. A testünk észlelve azt, hogy a sejtek nem reagálnak kellően az inzulinra, még több inzulint termel. A hasnyálmirigy kimerül és magas vércukorszint áll elő előbb-utóbb, és már ott is vagyunk, hogy a cukorbetegség elkerülhetetlenné vált.
Az inzulinrezisztencia kialakulásában a genetikai hajlamon túl az életmód, az egészségtelen táplálkozás is fontos szerepet játszik. A figyelmen kívül hagyott túlsúly, a mozgásszegény mindennapok, a helytelen táplálkozás mind-mind felelőssé tehetőek ennek az anyagcsere betegségnek a kialakulásáért.
Az inzulinrezisztencia tünetei gyakran a kóros fáradtság, a bőrproblémák, hajhullás, túlsúly kialakulása vagy az állandó alvászavar, de sok hölgynél meddőségi zavarokat is okozhat, így nőgyógyászati vagy endokrinológiai kivizsgálás során derül fény a problémára.
Mindenkinek érdemes egy alapos inzulinrezisztencia vizsgálatot végeztetni, ha a fenti tünetek miatt gyanú van a cukorháztartás működésének zavarára!
Inzulinrezisztencia kezelése
Az inzulinrezisztencia kezelésének egyik leghatékonyabb módja, ha ir diéta mintaétrendet követünk, és rendszeres testmozgást vezetünk be az életünkbe. Figyelni kell az alvásminőségre is és a stressz kezelésére, ezért javasolt meditációs gyakorlatokat is elsajátítani!
Inzulinrezisztencia diétában a cél a szervezet inzulin igényét csökkenteni, javítani az inzulin érzékenységet, így a vércukorszint szabályozást támogatni.
Inzulinrezisztencia étrend
Lássuk hát, melyek az IR diéta irányelvei!
- rostban gazdag ételek fogyasztása: a rostok köztudottan lassítják a szénhidrát felszívódását, ez pedig pozitívan hat a vércukorra. A mindennapi étkezésbe be kell építeni a gyümölcsöket, zöldségeket, hüvelyeseket, teljes kiőrlésű gabonákat!
- alacsony glikémiás indexű élelmiszerek fogyasztása: ezek azok az alapanyagok, melyek lassan emelik csak a vércukorszintet és nem hirtelen. Ez segít csökkenteni a kiugró inzulinszinteket.
- egészséges zsírok fogyasztása: az olívaolajban, a magvakban, diófélékben, halakban, avokádóban egészséges zsírok vannak, ezeket kell választani elsősorban az IR diétában!
- csökkenteni a szénhidrátbevitelt: a finomított szénhidrátok, a cukor, a fehér liszt, hagyományos fehér lisztes tészta, édességek, cukrozott italok kerülendőek, sajnos ezek gyorsan emelik a vércukorszintet így egy IR étrendbe nem férnek bele.
- optimalizáljuk az étkezéseket! Ez az alapelv nagyon fontos IR diétában, törekedjünk a köztes étkezések, nassolások minimalizálására, így tehermentesíthetjük az inzulintermelést.
- fogyasszunk több fehérjét! A sovány húsok, halak, hüvelyesek, tojás a mindennapi étkezésbe beépíthetőek, ráadásul változatosan elkészíthetőek.
Inzulinrezisztencia receptek
Ma már az interneten is ízletes fogásokat eredményező inzulinrezisztencia receptek találhatóak, mégis a legjobb, ha személyre szabottan alakíttatjuk ki ir étrendünket! A VivienMFitness csapata nemcsak ahhoz ért, hogy mit lehet enni inzulinrezisztencia esetén és hogyan nézzen ki az étrend, de mentálisan is támogatják a hozzájuk fordulókat!
A VivienMFitness árak nem véletlenszerűen alakulnak – minden program tudatosan van felépítve, hogy a lehető legjobb eredményt hozza Neked. A pontos információkért jelentkezz egy konzultációra!
A mindennapokban könnyen el lehet veszíteni a fonalat és bekapni valami egészségtelent, aztán feladni az egész IR diétát, a mozgást és az eltervezett életmódváltást, de nem a VivienMFitness szárnyai alatt!
Ők már több, mint 1000 nő életét változtatták meg, akik nem tudtak lefogyni és küzdöttek a különböző hormonális problémákkal. Azon kívül, hogy konkrét eszközöket adnak a sikeres életmódváltáshoz a kezünkbe, végig mellettünk állnak a folyamatban, a hatékony eredményekért ellenőriznek és támogatnak is minket, hogy semmilyen élethelyzet ne billenthessen ki az elhatározásunkból.
Most már mindenki kíváncsi, hogyan is néz ki egy IR mintaétrend? Eláruljuk, hogy egészséges, nagyon finom, tápláló és változatos lehet, nem csak salátát lehet enni vagy natúr csirkemellet!
A reggelink lehet egy finom avokádós tojásos toast, ami eleve vércukorszint szabályozó hatású.
Délelőtt folyamán fogyasztható néhány szem dió, brazil dió, kesudió és mondjuk almaszeletek, esetleg bogyós gyümölcsök. Bőséges folyadékbevitel az egész nap folyamán javasolt, ami elsősorban szénsavmentes víz legyen, 1-1 pohár cukormentes gyógytea.
Ebédre előre is készülhetünk grillezett csirkemellel, hallal, barna rizzsel, esetleg quinoat is társíthatunk mellé. Délutáni snackként jöhet egy finom protein palacsinta, vagy overnight chia puding.
Vacsira sült csirke, esetleg lazac egy kis édesburgonyával, de ha hideget ennénk, tonhalas tortilla is jó választás.
Jól látszik, hogy az inzulinrezisztencia étrend nem kell, hogy ehetetlen inzulinrezisztencia receptekről szóljon! Ehetünk finomakat, mindig mást és táplálhatjuk „jól” a testünket!
Kérd a VivienMFitness segítségét, hogy az életmódváltásod garantáltan sikeres legyen és önmagad legjobb verziója lehess!