Elvileg már nem gyulladt, nem sérült és mégis fáj – a teniszkönyöknél a könyököd külső, míg golfkönyöknél a belső oldala. Hiába a gyógyszer, az injekció, alig enyhülnek, vagy újra visszatértek a tünetek. De miért nem használ semmi? Mielőtt választ adnánk eme kérdésre, tisztázzuk a teniszkönyök és a golfkönyök fogalmát, okait, tüneteit, kezelési lehetőségeit.
A teniszkönyök
A könyöktáji fájdalom leggyakoribb oka a teniszkönyök, azaz a könyökín-gyulladás. Anatómiailag a csuklót és az ujjakat feszítő izmok inai és alkar orsócsonti feszítő izma, a felkarcsont alsó külső bütykéhez tapadnak – a teniszkönyök ezeknek az izmoknak, inaknak és a felkarcsont alsó külső részének csonthártyáját is érintő gyulladása. Ez a gyulladás lehet akut, vagy lehet krónikus (elhúzódó, rendszeresen visszatérő). Krónikus esetben letapadhat az ín, és kialakulhatnak meszes lerakódások is.
A teniszkönyök kialakulásának okai
A teniszkönyök kialakulásának többféle oka lehet:
- sportsérülés (teniszezés)
- foglalkozási ártalom (szobafestők, vízvezeték-szerelők, favágók)
- minden olyan tevékenység, ami túlzottan igénybe veszi a könyök külső oldalán tapadó inakat vagy az alkari feszítő izmokat
- gyakran ismétlődő, monoton, egyoldalú mozgás
A teniszkönyök tünetei
A teniszkönyök tünetei szerteágazóak, meghatározó, hogy a fájdalom helye, az erőssége és az is, hogy milyen mozgatásra lép fel:
- a fájdalom a könyök ízület külső oldalán jelentkezik, elsősorban az alkar nyújtásakor, az ujjak széttárásakor, korlátozva a kar mozgását
- kisugározhat a felkarba is a könyök és csukló bizonyos mozdulatainál
- lassan alakul ki, de folyamatosan fokozódik
- az alkarban gyengeség jelentkezhet a tárgyak emelésénél, ami akár az adott tárgy felemelését is ellehetetleníti
- gyengül a kéz szorító ereje
- a felkarcsont a könyökízület feletti részen nyomásérzékeny
A teniszkönyök kezelése
A teniszkönyök kezelése során az a cél, hogy a fájdalmat és a gyulladást csillapítsuk, a mozgáskorlátozottságot megszüntessük és a teherbíró képességet helyreállítsuk. Ennek érdekében fontos a teljes pihentetés, a helyi fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés (krémek, borogatás, szteroid injekció), fizikoterápia, gyógytorna, amelyek támogatni fogják a természetes gyógyulási folyamatot.
A teniszkönyök kialakulásának megelőzése is fontos, ami elsősorban a túlterhelés kerülését jelenti.
A golfkönyök
Ritkábban előforduló probléma a golfkönyök, ami könyök belső oldalának a fájdalmát okozza. Ez is lehet akut vagy krónikus, okai között elsődleges az alkar hajlító izmainak, inainak túlterhelése sportolásnál, egyoldalú fizikai tevékenységeknél (kapálás, szegecselés), egyes foglalkozásoknál (ács, kovács).
A golfkönyök tünetei
A golfkönyök tünetei jellegzetesek:
- a fájdalom a könyök belső oldalán jelentkezik, főként ökölbe szorításkor, a csukló befelé fordításakor, és kisugárzik a kisujj felé
- a kar és a kéz gyengül, erőtlenné válik
- krónikussá válva már nemcsak mozgásra, hanem nyugalomban is jelentkezik a fájdalom, javarészt éjszaka zavarva a pihenést
- az alkar és a könyök belső oldala nyomásra érzékeny
A kezelése, megelőzése hasonló a teniszkönyöknél fentebb leírtakkal.
Mi történik akkor, ha nem használnak a gyógyszerek és az injekciók?
Vannak olyan esetek, amikor a leggondosabb kezelés ellenére sem használ semmi. De vajon miért van ez így? Kutatások során felismerték, hogy a gyulladáscsökkentők azért nem fejtik ki a hatásukat, mert már nincs gyulladás. A könyök ínjainak struktúráját is vizsgálták, azt tapasztalva, hogy a normál esetben párhuzamosan futó kollagén rostok keresztezik egymást, új erek jelennek meg bennük, csökkentve az inak teherbírását, fájdalmat okozva. A kollagén rostok visszarendeződését csak a megfelelően kivitelezett terhelés – gyógytorna – biztosíthatja.
A helyzet azonban még ennél is árnyaltabb, hiszen a fájdalom forrása legtöbbször nem a könyöknél van, hanem gerincvelői szinten is fellelhetőek eltérések a fájdalomtovábbításban szerepet játszó folyamatokban. Ez egy olyan idegrendszeri feldolgozási probléma – központi túlérzékenység (centrális szenzitizáció), ami a könyök területére is kiterjedhet. Emellett még szóba jöhet a nyaki érintettség is, ami egy újabb oka a fájdalomnak.
A teniszkönyök és golfkönyök kezelhető lokálisan, amikor különböző manuálterápiás módszerekkel, valóban a könyököt kezeljük. Mobilizáljuk az ízületeket vagy lazítjuk a lágyrészeket a gyógyulás érdekében. Viszont vannak olyan esetek, amikor a könyökfájdalom okát távolabb kell keresni – a nyaknál, a belső szerveknél vagy a központi idegrendszerben és ennek megfelelően kell megtalálni azokat a módszereket, amelyek egyrészt csökkentik a fájdalmat, másrészt támogatják a szervezet öngyógyító mechanizmusait. A műtét csak a legvégső esetben jöhet szóba, mert nem garantálja az sem a fájdalom megszűnését.
forrás: sherlockrehab.hu